Historie

Vývoj jména klubu

16.11.1893 – Založení klubu Atletic Club Královské Vinohrady
17.12.1893 – Vznik (ustavující valná hromada)
09.10.1894 – Přesídlení do vnitřní Prahy a první změna názvu na Atletic Club Sparta

1948

2. změna jména na Sokol Praha Bubeneč
3. změna jména na Sokol Bratrství Sparta
4. změna jména na Sokol Sparta Sokolovo
5. změna jména na Sparta ČKD Sokolovo
6. změna jména na Spartak Sokolovo Praha
7. změna jména na Spartak ČKD Praha

1990

8. změna jména na Atletic Club Sparta
9. změna jména na Athletic Club Sparta Praha

Zdroj (výňatek z knihy JIRKA, Jan: 100 let královny)

Sparťanští vrhači

Sparta měla a má velkou tradici ve vrhačských disciplínách. Z této oblasti jmenujme Aloise Svobodu, „vynálezce“ otočky v hodu diskem a stříbrného medailistu z olympiády F. J. Suka, F. Vyskočila, F. Součka, MUDr. Č. Kalinu, „bronzové“ koulaře z OH F. Doudu a J. Skoblu a mnoho dalších vynikajících vrhačů, nad nimiž vynikají dvě ikony čs. sportu – olympijští vítězové: oštěpařka Dana Zátopková a diskař Ludvík Daněk.

Naposledy třímal vrhačský prapor Sparty nejvýše Machura Remigius III., který získal pro Spartu v roce 2005 titul juniorského mistra Evropy ve vrhu koulí. Vynikající vrhači posledních let jsou/byli: Šárka Hezoučká, Tomáš Staněk, Vladislav Hruška, Miroslav Pudivítr, Vítězslav Veselý a mnoho dalších výborných vrhačů.

Nejen vrhy jsou předností Sparty

Ovšem nejen vrhy byly doménou sparťanů. Sprinty zde reprezentovaly takové osobnosti jakými jsou např.: K. Maleček, B. Pohl-Polenský, K. Nedvěd, M. Horčic, P. Utěkal, M. Tulis, L. Kárský, ing. M. Kodejš, J. Roun, F. Ptáčník a legenda čs. sprintu Leopold Láznička. Z oblasti běhů se Sparta může pyšnit takovými jmény jako např. K. Nedobitný, A. Dvořák, J. Šourek, J. Jánský, MUDr. P. Kantorek, J. Bena, M. Krsek. K nim patří i chodecká sekce prezentována J. Štork-Žofkou, J. Doležalem, V. Vágnerem, F. Birem a V. Švajdou. Nesmíme zapomenout i na vynikající skokany V. Kausenblase, J. Kováře, J. Lánského, R. Hubnera, R. Baudise, J. Vondru, J. Hrabala, R. Rufiniho, J. Zvaru, J. Fikejze, J. Hofmana, J. Netopilíka a další.

Sparťanské ženy

Ženskou část Sparty tvořila jména jako například M. Matesová-Bartáková, H. Veberová, A. Santariusová-Janecká, O. Modrachová-Davidová, M. Březíková, J. Valentová, V. Pešková, N. Varcabová, E. Burgárová, H. Fuchsová-Dzuriová.

Sparťanští trenéři

Sparta se může chlubit i významnými trenéry – J. Kovář, M. Novák, L. Kárský, O. Jandera, J. Odložil, R. Machura, J. Pelikánová- Jungrová, O. Vodička, D. Zátopková, O. Staněk, V. Vágner patří v naší atletice k opravdovým pojmům.

Funkcionáři

Nesmíme zapomenout na naše funkcionáře, kteří se celou dobu starali a starají o úspěšný chod našeho klubu: R. Richter, O. Petřík, ing. J. Žofka, arch. M. Skřivánek, R. Tajbl, K. Tauchman, J. Toman, J. Bělor, F. Liška, F. Skokan, F. Štětina, gen. M. Fassati, J. Víšek, A. Janecký, RNDr. ing. M. Fassati, V. Klempíř, M. Klika, dr. J. Jirka, Z. Fator, dr. V. Tikal, MUDr. A. Pařízek, Z. Wilt, M. Loosová, A. Janecká, J. Kovář a mnoho dalších, kterým patří náš velký dík.

Sparta úspěšná i ve světě

Atleti Sparty získali několik stovek mistrovských titulů ve všech věkových kategoriích. Dvě zlaté a dvě stříbrné olympijské medaile, čtyři čtvrtá na OH, jeden titul Mistra Evropy, jednu stříbrnou a tři bronzové na ME, pět světových a pět evropských rekordů. To je hrdá bilance hrdého klubu, který je jednou z nejvíce zářících hvězd na nebi české atletiky.